BEBEKLERDE GAZ SANCISI (INFANTİL COLİC)

Yeni doğan bebeklerde görülen ve bebek 6 aylık olana dek bebeklerde şiddetli bir huzursuzluk,karın bölgesinde gaz toplanması ve bebekte gaz sancısına bağlı bacaklarını toplama,bebekte yüz bölgesinde kızarma morarma,saatlerce süren ağlama ve şiddetli huzursuzluk vardır.

BEBEKLERDE GAZ SANCISI (INFANTİL COLİC)

Gaz sancısı: (İnfantil Spazm)

Yeni doğan bebeklerde görülen ve bebek 6 aylık olana dek bebeklerde şiddetli bir huzursuzluk,karın bölgesinde gaz toplanması ve bebekte gaz sancısına bağlı bacaklarını toplama,bebekte yüz bölgesinde kızarma morarma,saatlerce süren ağlama ve şiddetli huzursuzluk vardır. Bu tablo ,bazen anne ve babayı çaresiz ve bitkin düşürecek kadar uzayabilir Uzun yıllar özveriyle çalışmış bir bebek hemşiresi olan Nurse Harvey's bebeklerdeki bu tabloya biraz da mizahi yaklaşmış ve''Hasret sancısından daha şiddetli tek sancı vardır,oda gaz sancısıdır....'' diyerek bebeğin o anki ızdırabını dile getirmeye çalışmıştır yazdığı bir kitapta. Kısaca bu tabloyu özetledikten sonra sizlere pratikte uygulayabileceğiniz birkaç öneride bulunmak istiyorum.
1.Annede gaz sancısı yapan her türlü gıda bebekte de gaz yapacaktır. (karnıbahar,nohut fasulye,tırşu,soğuk süt alımı,vb.) Anne bu dönemde beslenmesine dikkat etmelidir.
2.Bebeği beslemeden önce mutlak her iki burun deliğinin açık olup olmadığını kontrol etmeli ve tıkalıysa serum fizyolojik içeren spreylerle önce burun deliklerini açıp 5  dakika kadar bekleyip burun aspiratörü ile burun deliklerini temziledikten sonra  beslemeliyiz bebeklerimizi. Bebekler yaklaşık 1 yaşına kadar nefes alıp verirken bizler gibi ağız yolunu kullanamazlar. Dolayısıyla burnu tıkalı olan bebek beslenirken yorulacak ve bu arada bol miktarda hava yutacaktır.
3.Bebeğinizi besledikten sonra asla sırt üstü yatırmayınız.bir yastıkla destekleyerek sağ veya sol yana yatırmak daha uygun olacaktır. bu gaz açısından önemli olduğu kadar, bebeğimizin nefes borusuna gıda kaçmaması açısından da önemlidir.
4. Anne sakin bir ortamda ve oturur pozisyonda iken bebeğini beslemelidir .Bu besleme süresi her meme için 5 er dakikayı geçmemelidir.Yine sıkça karşılaştığımız bir durum bebek yatar pozisyonda iken annenin bebeği emzirmesi ki buda gaz sancısını arttıracaktır.ilk 10 güne kadar her ağladığında bebeği emzirmek doğru iken 10.günden sonra en az 2 saat aralarla ve toplam 10 dk yı geçmeyecek sürede bebeklerimizi emzirmeliyiz..eğer bu kurallara uymazssak hıçkırık artacak sonra anne baba ve bebek için uykusuz geceler gaz nedeniyle başlıyacaktır. Fazla hıçkırığın başlaması demek bebeğimizin hava yutması demektir. dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.
5.Bebeğinizin her beslemeden sonra sırt bölgesini yukardan aşağıya sıvazlıyarak gazını çıkartmalıyız.

 Dr.Savan Günay Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  Uzmanı