D VİTAMİNİNİN ENFEKSİYONLARDAKİ ÖNEMİ

“Artık yeni bir dünya var ve her şey değişmek zorunda” diye konuştu.

D VİTAMİNİNİN ENFEKSİYONLARDAKİ ÖNEMİ

 

Dr. Günay: Covid’den önceki vitamin düzeyleri artık değişti!

Antalya’nın tanınmış Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Savan Günay, koronanın ardından değişen dünya düzenine uyum sağlayanların hayatta kalabileceğini belirterek, “Laboratuvar değerleri hızla güncellenmelidir. Eski vitamin değerleri artık geçerli değil” dedi.

 10 Eylül 2020 Perşembe 00:51

 

 

Korona salgının ilk günlerinde yaptığı, ‘Polio ve kızamık aşısıyla bağışıklık sistemlerin uyarılması gerekiyor’ yönündeki açıklamaları yanıtsız kalan ve aylar sonrasında bu önerilerinde haklı olduğu ortaya çıkan Antalya’nın tanınmış Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  Uzmanı Dr. Savan Günay, “Yapılan yeni bir araştırmaya göre D vitamini eksikliği olan yeni tip corona virüs (Covid-19) hastalarının neredeyse yüzde 99’u hayatını kaybediyor” dedi.

 

Yeterli değilse koronayla mücadele edemezsiniz

MY Gazete’ye yaptığı açıklamada, “Ülkemin her köşesindeki hekim arkadaşlarımı ve vatandaşlarımızı buradan şiddetle uyarıyorum”  diye seslenen Dr. Savan Günay, “Yapılan yeni bir araştırmaya göre D vitamini eksikliği olan yeni tip corona virüs (Covid-19) hastalarının neredeyse yüzde 99’u hayatını kaybediyor. Ülkemizin yüzde 95’inde D vitamini, Corona Virus'ü atlatmaya yetmeyecek düzeydedir... (Zengin,fakir fark etmez) Bu düzeyler immün sistemimizi asla korumaz” dedi.

 

30 picogramdı artık 80-120 arasında olmalı

D vitamininde 30 nanogram olan normal laboratuar değerlerinin hızla ve acilen güncellenmesi gerektiğini belirten Dr. Günay, “Bu laboratuar normalleri hekim arkadaşlarımızı da yanıltmaktadır... Değerler 8o ng-120 ng arasında olmalıdır... Bu değerlerin altında seyreden D vitamini sizi corona virusle mücadelede en az 10 kat geride bırakır” diye konuştu.

 

 

 

Artık yeni bir dünya var

Dr. Savan Günay, Kandaki B 12 seviyesinin minimum 800 picogram, yine kandaki çinko  seviyesinin ise 200 miligram civarında olması gerektiğinin altını çizerek, “Artık yeni bir dünya var ve her şey değişmek zorunda” diye konuştu.