YENİ DOĞANDAKİ REFLKESLER

Sıçrama veya Moro Refleksi Bebeğinizin ani veya yüksek seslere verdiği tepkidir. Moro refleksinde‚ bebeğiniz bacaklarını, kollarını ve parmaklarını aniden gerer, kafasını geriye atar, sonra kollarını göğsüne doğru geri çekip yumruklarını sıkar. Bu refleks genellikle bebeğiniz 4-6 aylık olduğunda kaybolur.

YENİ DOĞANDAKİ REFLKESLER

 Sıçrama veya Moro RefleksiBebeğinizin ani veya yüksek seslere verdiği tepkidir. Moro refleksinde‚ bebeğiniz bacaklarını, kollarını ve parmaklarını aniden gerer, kafasını geriye atar, sonra kollarını göğsüne doğru geri çekip yumruklarını sıkar. Bu refleks genellikle bebeğiniz 4-6 aylık olduğunda kaybolur. Babinski RefleksiBebeğinizin ayak tabanı‚ topuktan parmağa doğru hat şeklinde çizildiğinde ayağı içe kıvrılır ve parmaklar yukarı kalkar. 6 ayla 2 yıl arasında bu refleks kaybolur, sonradan parmaklar içe kıvrılmaya başlar. Emme RefleksiBebeğinizin yanağına hafifçe dokunduğunuzda yüzünü çevirir, ağzını açar ve emmeye hazır hale geçer.
Memenizi verdiğinizde de kuvvetlice emer. Bebeğiniz 3-4 aylıkken bu refleks geçer. Yakalama Refleksi Bebeğinizin avucuna ya da ayaklarına bir şey dokundurduğunuzda yakalamaya çalışır. Bebeğin yüzü öne bakarken, kolları bükülmüşken ve işaret parmağı avuç içine doğru sıkılmış durumdayken, bebeğin eli parmağınızı tutacak şekilde bükülür. Bebeğinizin bu refleksi tüm vücut ağırlığını destekleyecek kadar güçlü olabilir ve genellikle 3-4 aylıkken kaybolur. Yürüme RefleksiBebeğinizi koltuk altlarından desteklenmiş bir şekilde düzgün bir yüzey üzerinde ayakta tuttuğunuzda, adım atacakmış gibi, önce bir bacağını, ardından da diğerini kaldırır. Bu refleks dördüncü günden sonra belirginleşir. Genellikle 2 ay sürer. Bu refleksin varlığı bebeğin erken yürüyeceğine işaret etmez. Tonik Ense RefleksiBebeğinizi sırt üstü yatırdığınızda kafasını bir tarafa yatırır, döndüğü taraftaki kol ve bacağını ileri uzatır ve karşı yöndeki uzuvlarını büker, adeta savunma pozisyonu alır. Bu refleks 6 ay içinde kaybolur.